10 millió ma, vagy 10 millió holnap? – A pénz időértéke
A „pénz időértéke” a vállalati pénzügyek egyik alapvető, központi elmélete. Lényege, hogy a pénz értéke összefügg az időbeliséggel. Egyszerűen fogalmazva az mondható, hogy 1000Ft ma többet ér, mint 1000Ft holnap, pontosabban egységnyi pénzösszeg ma többet ér, mint egységnyi összeg egy jövőbeli időpontban.
Miért van időértéke a pénznek?
Habár logikus válaszként az inflációt említenék legtöbben, mégis a vállalati pénzügyekben az időérték a befektetésen elérhető hozammal van összefüggésben. Élve a korábbi példával, ha választhatunk aközött, hogy 1000Ft-ot ma vagy 1000Ft-ot 1 év múlva kapjunk meg, akkor azért az elsőt fogjuk választani, hiszen 1000Ft-ot ma befektetve 1 év múlva már hozamot realizálhatunk rajta.
Ezen a ponton fontos megemlíteni két fontos fogalmat, a jelenértéket és az időértéket. A jelenérték egy jövőben esedékes pénzösszeg mai értékét jelenti (vagyis azt, hogy mennyi az értéke mai napon annak az 1000Ft-nak amit 1 év múlva kapnánk), míg a jövőérték azt mutatja mi egy ma kapott pénzösszeg értéke egy jövőbeli időpontban (azaz mennyit ér 1 év múlva a ma kapott 1000Ft.)
A két fogalom azért fontos, hiszen megfordítva a korábban bemutatott példát, az 1 év múlva kapott 1000Ft mai értéke, azaz jelenértéke kevesebb mint 1000Ft, hiszen ma ezt az alacsonyabb összeget (a példa kedvéért 900Ft-ot) befektetve 1 év múlva ugyanúgy 1000 Forintunk lesz.
Mire használjuk a pénz időértékének koncepcióját?
Az időérték koncepcióját legfőképpen a cégértékelésre, illetve befektetési lehetőségek értékelésére használjuk. Ahogyan a 3 legfőbb cégértékelési módszert bemutató, illetve a jövedelemalapú cégértékelésről szóló blogbejegyzéseinkben bemutattuk, egy cég értékelésénél fontos szempont, hogy várhatóan mennyi profitot fog termelni az adott vállalkozás, hiszen amennyiben megvásároljuk a céget a profit biztosíthatja számunkra a megtérülést. A profitok viszont a következő évek működése során fognak realizálódni, tehát jövőbeli pénzáramok, amikhez úgy férünk hozzá ha ma egy összeget fizetve megvásároljuk a céget. Ennek az egyszeri összegnek a meghatározásához jelenértéken kell figyelembe venni a jövőbeli pénzáramokat, mai értéküket kell meghatározni, ami tehát alacsonyabb kell hogy legyen a jövőbeli várható értéküknél a korábban bemutatott okok miatt.
Számít a pénz időértéke beruházásoknál?
Természetesen igen. Egy beruházással szintén egyszeri összeget fizetünk egy eszközért ami a jövőben profitot termel, ezeket a jövőbeli pénzáramokat jelenértéken figyelembe véve meghatározható a beruházás értéke. Ha választhatunk Projekt A és Projekt B közül, ahol Projekt A 100 millió hasznot hoz az 1. év után, Projekt B pedig szintén 100 millió hasznot hoz de csak a 3. év után, akkor Projekt A-t fogjuk választani, hiszen magasabb a jelenértéke.
Összegzés
A pénz időértékét a vállalati pénzügyekben legfőképpen a cégértékeléskor, illetve befektetési lehetőségek értékelésére használjuk. Lényege, hogy egységnyi pénz többet ér a jelenben, mint egységnyi pénz egy jövőbeli időpontban. Amikor a vállalkozás vezetése során befektetési döntést hozunk legközelebb, ne csak azt vegyük figyelembe, hogy mekkora az összeg, hanem azt is, hogy az időbelisége hogyan alakul a várható profitoknak.